Vánoce v jiných zemích 2

21. prosince 2015 v 10:52 | Eli_Kli (Elicek)

Dokonce se to ještě špatně publikovalo, takže je to nepřehledné :/
Vánoce v Brazílii
Brazílie je zemí, kde se střetává celá řada etnik. Jedná se o bývalou portugalskou kolonii. Mnoho vánočních zvyků odpovídá právě této historické skutečnosti.
Jednou z tradic je vytvoření scenérie zrození, nebo- li Presépio. Slovo pochází z hebrejského "presepium" a znamená slaměnou postýlku, ve které Ježíš strávil svou první noc v Betlémě. Stavba Presépia je typická především pro severozápad země, která je náboženský velice ortodoxní.
Osobou, která nosí dárky v Brazílii, je Papai Noel (Otec Vánoc). Dle legendy žije v Grónsku (je zda patrný vliv anglosaských zemí). Když přijíždí do Brazílie přizpůsobuje se místním přírodním podmínkám a převléká se ze svého teplého oblečení do lehké košile a kalhot.
Brazilci si potrpí na bohatou vánoční večeři, tzv. Ceia de Natal (Večeře Zrození). Na stole nesmí chybět nadívaná krůta, šunka, neloupaná rýže a obložené mísy z ovoce a zeleniny.
Brazilci patří mezi nejotevřenější národy světa. Lidé během oslav zpívají, tančí na ulicích. Veselí pokračuje až do svátku Tří králů 6. ledna. Toto datum bývá považováno za den, kdy tři moudří muži přišli obdarovat Ježíše do Betléma.
Vánoce na Ukrajině
Ukrajina patří mezi nejpravoslavnější země na světě. Pravoslavní se nikdy nevzdali užívání juliánského kalendáře, a tak Vánoce slaví 7. ledna. Ten představuje 14ti denní posun od kalendáře gregoriánského.
Během sovětské diktatury, Vánoce nebyly oficiálně slaveny. Namísto nich se je snažili nahradit prázdninami spojenými s příchodem Nového rok. Avšak Ukrajinci na ně nikdy nezapomněli. V roce 1991 získala Ukrajina opět nezávislost a Vánoce se staly oficiálním svátkem.
Ve většině částí Ukrajina lidé o Štědrý večer tvoří tzv. vertep (betlém). Zde jsou vyobrazovány situace z Bible týkající se Ježíšova narození (malý Ježíš v jeslích, Marie, cizinci dávající mu dary a Betlémská hvězda na obloze). Betlémy jsou stavěny na veřejně přístupných místech. Obvykle před a nebo v kostelech.
Štědrý večer se na Ukrajině nazývá Sviaty Vechir (Svatý Večer), a nebo také Sviata Vecheria (Svatá Večeře). Ukrajinská kuchyně nikdy nedostane tolik prostoru předvést svou rozmanitost. Svatá Večeře by měla obsahovat nejméně dvanáct pokrmů. Na stole by neměla chybět Kutia, chutný dezert připravovaný z máku, pšenice, kandovaného ovoce, medu a ořechů.
O Sviaty Vechir přinášejí do svých domovů stromek a zdobí jej, tzv. Novorichna Jalynka. Na západní Ukrajině je jeden ze symbolů Vánoc Didukh. Jedná se o svazek pšenice, či žita zformovaného do zvláštního tvaru, se čtyřma nohama a s mnoha dalšími malými svazky. Symbolizuje prosperitu do nového roku.
Postava svatého Mikuláše v Ukrajině je zastoupené v podobě Svjatoho Mykolaja (Sv. Mikuláš). 18. prosince večer přichází do domovů a zanechává dárky pod polštářem nebo u v chodu do domů. Pod stromečkem (Štědrý večer 6. ledna) tradičně dětem zanechávají dárky rodiče nebo navzájem Ukrajinci mezi sebou si je vyměňují.
To by bylo vše - vím zdaleka jsem neukázala všechny země, ale pro mě zajímavé jsem sem napsala...
Když byly pro mě opravdu hodně zajímavé, tak jsem je rozepsala...
Kdyžtak pište do komentů, jaké země by jste ještě chtěli...
tak se s vámi loučím :)

PS: měla jsem pro vás obrázky, ale chtěla jsem tento článek vydat a s obrázkama mi to nějak nešlo a k tomu to musím rozdělit na dva díly

K tomu se to udělalo nepřehledné takže se moc omlouvám, ale dělala jsem se s tímhle článkem přes dvě hodiny a bylo mi škoda ho nevydat :/

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Růžová růže Růžová růže | E-mail | Web | 21. prosince 2015 v 13:44 | Reagovat

Také se ti stalo,že ti to psalo,že to musí mít méně než 40 000 znaků?Ano mě se to stalo,ale pak jsem ten článek dala přepsat a už se mu to normálně publikovalo.Jinak je škoda,že ti tam obrázky nešly dát.Článek mě totiž moc pobavil a přiučil:-)Jdu si přečíst i další díl(Tedy 1díl:-))

2 elikli elikli | E-mail | Web | 21. prosince 2015 v 14:15 | Reagovat

[1]: Moc děkuji, ale docela mě to mrzí mohlo to být přehlednější a ty obrázky byly hezké (zkus si zadat do vyhledávače "Vánoce v  USA" a podívej se na ty obrázky jaké tam mají kýčovité domy, až je to ošklivé)
JInak moc děkuji

3 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 23. prosince 2015 v 23:18 | Reagovat

Napíšeš ještě nějaké podobné články? Docela mě to baví, je skvělé vidět ten rozdíl.
"Zkus si zadat do vyhledávače "Vánoce v  USA" a podívej se na ty obrázky jaké tam mají kýčovité domy, až je to ošklivé." - To mě rozesmálo. Jako, máš pravdu, ale je to dobrá hláška :-)

4 elikli elikli | E-mail | Web | 24. prosince 2015 v 14:12 | Reagovat

[3]: Tak to nevím, dal mi docela zabrat ale klidně :)
Jinak tebe to rozesmálo? Mě spíše ta výzdoba :DDD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama