Vánoce v jiných zemích 1

21. prosince 2015 v 10:49 | Eli_Kli (Elicek) |  Já a mé blbosti #?
Tento článek měl vyjít včera, ale vyskytli se komplikace...
Ve velké británii
NAděluje tam Father Christmas (otec vánoc).
Nosí dlouhý oblek červené nebo zelené barvy.
Slaví se 25. prosince ráno.
Děti najdou pod stromečkem spoustu dárků.
Nemají slavností večeři, ale mají slavnostní oběěd 25. prosince.
Oběd začíná přípitkem a poté se rozlamuje tzv. christmas crackers
Oběd se skládá z pečeného krocana s kaštanovou nádivkou se zeleninou a omáčkou. Nabídka dezertů je mnohem pestřejší: švestkový puding polévaný Brandy, sladké koláče nadívané kandovaným ovocem
Nemají tam ale cukroví
Poté se všichni členové rodiny odeberou do obývacího pokoje a sledují tradiční vánoční projev královny Alžběty II.
Hodně známý je tam pudink:
Vánoce v USA
Hodně lidí je tam věřících = zavřené obchody
Nejvíce se tam nakupuje právě o Vánocích
NAděluje tam Santa Claus 25 prosince
Santa Claus vznikl z holandského pojmenování svatého Nicholase - Sintaklaas
Večeří se tam:
pečený krocan, husa, kachna nebo šunka, politá brusinkovou omáčkou...
Výběr dezertů je mnohem bohatší. Podává se biskupský chlebíček, dýňový koláč, ovocný pudink polívaný brandy, koláčky nadívané kandovaným ovocem
Některé výzdoby jsou tam až kýčovité:
Vánoce v Austrálii
Panují tam teploty okolo 30 C
Austrálie a Nový Zéland jsou první státy, které časově oslavují Štědrý den, Češi si na něj musejí počkat o 11hodin déle.
Australané považují Vánoce za čas připomenutí si jejich duchovního významu- narození Ježíše Nazarethského. Pro mnohé začínají o půlnoční bohoslužbě
Zdobí tam palmy místo stromků, nebo umělé stromky
I přes velkou rozlohu zde žije pouze 19 miliónů obyvatel. Země je harmonickým mixem etnických skupin. Je zda významné zastoupení mnoha národnostních menšin a většinou každá z nich praktikuje vánoční zvyky vztahující se k jejich původnímu domovu.
Dá se říci, že typicky australské Vánoce neexistují. Za výchozí model oslavy Vánoc byly použity britské zvyky.
Dárky nosí Otec Vánoc, ale poslední léta si na oblibě získává i jeho americký rival Santa Claus. V noci z 24. na 25. prosince přichází do domů a vkládá dětem dárky do punčoch na krbu, či do povlaků na polštář zavěšeném v rohu postele. Vánoční výzdoba je střídmá, používají se především slaměné ozdoby, větvičky ze stromů, jmelí a samozřejmě vánoční stromeček.
Vánoční menu může sestávat z mořských plodů, krocana, kachny, kuřete, těstovin, druhově velice pestrých salátu, zmrzliny, švestkové pudinku, koláčů

Vánoce ve Francii
Vánoční čas nastává ve Francie během adventu. Jedná se o 4 neděle, které předcházejí Vánocům. Jak praví tradice, každou neděli se na adventní věnci zapálí jedna svíčka. Svíčka zde představuje symbol znovuzrození.
V této době se též užívá adventní kalendář. Má podobu papírového boxu s 24mi okénky k otevření. Jedno okénko denně, a to od 1.-24. prosince (24okének). Každé okénko obsahuje větu z evangelia. (čokoláda je lepší :D)
Půlnoční bohoslužba, 24. prosince, oslavuje zrození Ježíše. Obvykle začíná o půlnoci. V současnosti není výjimkou její začátek už během večera.
Štědrý večer je zakončen již zmíněnou bohoslužbou. Francouzi jej ve většině případů tráví s rodinou, či blízkými přáteli.Dárky ve Francii nosí Otec Vánoc (Pere Noël). Jde o alegorickou postavu, která je zobrazována jako starý vousatý muž se spoustou dárků pro děti. Dostává od dětí dopisy s jejich přáními a má létající saně tažené soby. Představa Otce Vánoc jako muže s dlouhým plnovousem, v červeném obleku, se saněmi a pytlem plným hraček, je pouze americkým výmyslem, který se objevil poprvé v roce 1868 v časopise Harper´s magazine. A byla to právě Coca Cola, která z bodrého muže udělala takovýto symbol Vánoc a celosvětově jej proslavila. (dobrá práce coca-colo :D)
Jeedí tam tkz. Vánoční poleno

Vánoce ve Itálii
Vánoční svátky jsou v Itálii o mnoho klidnější, než by se u temperamentních Italů očekávalo. Příliš si nepotrpí na předvánoční shon. Vánoce jsou pro ně skutečně svátky klidu, časem na rodinu a odpočinkem.
Důležitější než vánoční stromek jsou pro Italy jesličky, které jsou symbolem italských svátků a jejich kouzlo zůstává zachované i v dnešní době. Rodinné Betlémy se v Itálii dědí po generace. Jesličky jsou podobné těm našim a vystavují se už na začátku prosince. Jedna figurka v nich ale chybí, Ježíšek totiž ulehá na své místo až 24. prosince.
V některých částech Itálie děti dárky dostávají také večer 24. prosince. Nosí jim je Babbo Natale, který se podobá našemu Mikuláši a z Finska jezdí na saních se soby. V jiných rodinách ale dárky rozbalují až další den ráno.
Když se ale v Itálii zeptáte, kdo že nosí dětem dárky, můžete dostat i odpověď, že hodná čarodějnice Befana. Kolem Tří králů totiž dárečky rozdává právě ona. Zlobivé děti se ale mohou dočkat i uhlí.
Befana je sice ošklivá, ale hodná čarodějnice. Když se narodil Ježíšek, tak k němu všichni spěchali s dary. Jenže Befana se o jeho narození dozvěděla pozdě, takže i když s dary hned spěchala do Betléma.Ježíška v jesličkách už nenašla. Dodnes proto létá na svém koštěti a nosí dětem dárky.
Další neodmyslitelnou věcí italských Vánoc je jídlo. Slavnostní pokrmy se podávají v předvečer půlnoční mše, ale hlavně následující den. V některých rodinách se drží půst podobně jako u nás. Kapra bychom u Italů samozřejmě hledali marně. Oběd 25. prosince bývá opravdu vydatný, není neobvyklé mít i deset chodů.
Italové nemají o Vánocích stejná hlavní jídla, může to být jehněčí nebo ryby a mořské plody. Cukroví se liší kraj od kraje, jeden z druhů je například podobný našemu klasickému lineckému.
Co ale mají snad ve všech rodinách, je panettone, případně pandoro. Občas bývá zaměňováno s klasickou bábovkou, ale receptura je jiná.
I když se některé zvyky v jednotlivých částech Itálie liší, podstata Vánoc je po celé zemi stejná. Italové o Vánocích odpočívají, užívají si setkání s rodinou a samozřejmě i jídlo. Ale hlavně si nepotrpí na předvánoční shon, jak tomu bývá v jiných evropských zemích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 reveriedreams reveriedreams | E-mail | Web | 23. prosince 2015 v 23:16 | Reagovat

Většinu jsem věděla, ale i tak se ráda nechám poučit. Mě nejvíce fascinují Vánoce severských zemí...

2 elikli elikli | E-mail | Web | 24. prosince 2015 v 14:13 | Reagovat

[1]: Mě fascinuje oboje :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama