Já a mé blbosti #2

18. října 2015 v 20:13 | Eli_Kli (Elicek) |  Já a mé blbosti #?
Druhý díl bude o halloweenu...
Halloween se u nás neslaví jako svátek u nás jsou dušičky
Já převážně miluji Halloween, protože se sejdu s kámoškama a jdeme koledovat
Ale pár lidí to i odsuzuje podle nich je to Americký svátek a nemá tady co dělat (např. moji rodiče :D)
Ale co, já ho stejnak slavím :D
Slaví se 31. října a většinou se děti převlékají za nějaká strašidla apod. :D
Děti chodí od domu k domu a koledují :)
Původní název byl All-hallow-even, což znamenalo předvečer všech svatých
Tradičními znaky jsou: dýně (vevnitř svíčky a dýně musí být vyřezané :)), potom čarodějky, duchové, černé kočky, košťata apod.
Také egzistují Halolweenské párty ve kterých se vlastně slaví také Haloween, ale ve formě her, disca, strašidelného jídla, osvětlení apod. Samodřejmě nesmí chybět kostími
Lidé se také různě líčí
Halloween má být strašidelný svátek...

Jedna pověst co se týká Halloweenu (zkopírováno z internetu):
Jedna z oblíbených povídek je o irském darmošlapovi Jackovi, dobře známém pro své opilecké podlosti. Jack byl na Halloween opilý tak, že jeho duše začala pomalu opouštět jeho tělo. Ďábel spatřil svou příležitost a přišel si pro něj okamžitě na Zem. Jack byl zoufalý, chtěl se vyhnout svému osudu, prosil ďábla, aby mu povolil ještě poslední drink. Ďábel souhlasil, ale řekl Jackovi, ať si zaplatí své pití sám, protože on peníze nemá. Ale Jack tvrdil, že peníze nemá. Zeptal se proto ďábla, jestli by se na těch 6 pencí nepřeměnil, Jack by zaplatil a ďábel by se pak přeměnil zpátky. Po zvážení se ďábel rozhodl, že Jackovo přání je rozumné, a změnil se na šest pencí. Jack okamžitě popadl minci a dal ji do své peněženky. Ďábel byl uvězněn, začal prosit a pak hrozit. Nakonec se dohodli, že Jack ďábla pustí, když slíbí, že mu dá ještě rok volnosti. Tak se i stalo. Netrvalo dlouho a Jack se vrátil do starých kolejí a opět podlehl alkoholu.

Další Svátek všech svatých se Ďábel objevil a přišel si opět pro Jackovu duši. Jack přemýšlel jak znovu podvést ďábla a uchránit svou duši. Navrhl ďáblovi, že si může vzít jedno z lahodných jablek visících na blízké jabloni. Ďábel ale na jablka nedosáhl, proto mu Jack nabídl, aby mu vlezl na ramena a pro jablko se natáhl. Jakmile byl Ďábel na stromě, vytáhl Jack z kapsy nůž a vyřezal do kmene kříž. Ďábel proto nemohl slézt ze stromu. Rozzuřený a zoufalý nabídl Jackovi dalších deset let, když ho pustí ze stromu. Ale Jack trval na tom, že už si ďábel pro něj nesmí nikdy znovu přijít a on tak bude svobodný. Ďábel nakonec rozzuřeně souhlasil. Jackův život se poté opět vrátil do starých kolejí, ale před dalším Halloweenem Jackovo tělo alkoholu podlehlo a Jack zemřel.

Od brány nebes byl pro podlost v životě odvrácen, ale i Ďábel ho odmítl od brány pekelné, protože mu přislíbil, že už pro něj nikdy více nepřijde a ať se vrátí odkud přišel. Na pomoc dostal Jack od Ďábla žhavou hroudu uhlí, která jej měla provázet jeho cestou. Jack ji vložil do vydlabané řepy a od té doby mu svítila na jeho věčném putování.

Lidé proto dávají jack-o-lanterns na okna a římsy, protože věří že Jack vezme světlo a ochrání je před kýmkoli.

Trochu dlouhá, ale stojí za přečtení :)
To by bylo asi vše :)


Na youtube se můžeme setkat také s vydei:

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ani Ani | Web | 20. října 2015 v 17:24 | Reagovat

Miluju halloween je takový kouzelný a crazy :D

2 elikli elikli | Web | 20. října 2015 v 18:20 | Reagovat

[1]: Jn já hotaky miluji :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama